Raport z działalności Fundacji Orange (2017) - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Strefa wiedzy

Raport z działalności Fundacji Orange (2017)

Kubek Fundacji Orange

Przeczytajcie raport, z którego dowiecie się jakie projekty udało nam się zrealizować na przestrzeni 12 miesięcy 2017 roku.

Przeczytaj Raport z naszej
działalności w 2017 r.

Pobierz

To był niezwykły i pełen ciekawych wyzwań rok. Choć niezmienne naszą misją i pasją jest nauka mądrego i kreatywnego korzystania z mediów, co roku szukamy nowych pomysłów na angażującą edukację i  zwiększenie skali działań. Dlatego wiele rzeczy zrobiliśmy po raz pierwszy.

#ZaprogramujPrzyszłość

Jednym z silnych trendów roku 2017 była nauka kodowania jako jednej z kluczowych kompetencji przyszłości. Cieszę się, że jako pierwsza organizacja w Polsce wprowadziliśmy do szkół zajęcia z podstaw programowania. Uczymy go na lekcjach innych niż informatyka, np. zajęciach z muzyki, przyrody, matematyki, historii czy języka polskiego. Do programu #SuperKoderzy zakwalifikowało się 135 placówek, które otrzymały od nas granty na zakup sprzętu i robotów potrzebnych do nauki kodowania. Nauczycielom natomiast zaoferowaliśmy szkolenia i kompleksowe wsparcie metodyczne. W 9 regionach w Polsce uruchomiliśmy też nowy program Zaprogramuj przyszłość, w ramach którego nauczyciele ze szkół podstawowych z najmniejszych miejscowości uczą się, jak zarazić dzieci chęcią programowania. Dzięki dotacji otrzymanej z Centrum Projektów Polska Cyfrowa, wkrótce blisko 20 tys. dzieci weźmie udział w zajęciach prowadzonych przez około 1200 nauczycieli przeszkolonych dzięki współpracy z naszym partnerem – Stowarzyszeniem Mistrzowie Kodowania.

#600szkół

Ważnym elementem naszej misji jest też edukacja na temat bezpiecznego i kreatywnego korzystania z nowych technologii. W największym programie Fundacji – MegaMisja – wzięło udział aż 600 szkół. W dziesięciomiesięcznym cyklu zajęć uczniowie z klas 1-3 uzyskują solidną bazę wiedzy o mediach i internecie. W myśl hasła „edukacja poprzez zabawę”, opracowaliśmy jedyną na polskim rynku
bezpłatną aplikację mobilną „MegaMisja z Psotnikiem”, dzięki której najmłodsi bezpiecznie stawiają pierwsze kroki w świecie nowych technologii, a przy okazji doskonale się bawią.

#FabLabPoweredByOrange

We wrześniu otworzyliśmy pierwszy w Warszawie FabLab powered by Orange, czyli cyfrowe laboratorium,  wyposażone m.in. w drukarki 3D czy plotery laserowe. Dzieci i dorośli mogą tam rozwijać swoje pasje i projektować, a następnie samodzielnie tworzyć najróżniejsze przedmioty od biżuterii, przez deskorolki, przedmioty codziennego użytku aż po syntezatory czy drony.

#100PracowniOrange

Otworzyliśmy kolejne Pracownie Orange. Dzięki temu zapewniamy mieszkańcom 100 małych miast i wsi lepszy dostęp do nowych technologii. Proponujemy im także ciekawe warsztaty. Kreatywność  mieszkańców w integracji społeczności i tworzeniu własnej oferty edukacyjnej nie zna granic. W ciągu
ostatnich lat zainwestowaliśmy w wyposażenie pracowni ponad 3 mln zł. Łącznie w zasięgu wszystkich świetlic jest już 900 tys. osób.

#RazemDlaInnych

Jesteśmy dumni z najliczniejszego w Polsce programu wolontariatu pracowniczego, w którym wzięło udział 3258 wolontariuszy, działając na rzecz aż 45 tys. osób! Wolontariusze prowadzili dla dzieci lekcje nt.
bezpiecznego internetu oraz kreatywnego wykorzystania technologii, bezinteresownie angażowali się w projekty na rzecz placówek opiekuńczych, domów dziecka, szpitali, czy bibliotek.

#Dziękujemy

Partnerzy i zaangażowani współpracownicy są kluczowym elementem rozwoju naszej Fundacji i  programów. Dlatego chciałabym podziękować organizacjom pozarządowym, nauczycielom, liderom i wolontariuszom, którzy z nami współpracują. To dzięki Waszej energii, pomysłom i zaangażowaniu udało się tak wiele zrobić i dotrzeć z działaniami do tak liczniej grupy odbiorców. Dziękuję też Zespołowi Fundacji Orange, bo to Wasza ekspercka wiedza i pasja w działaniu sprawiają, że co roku udaje się docierać z edukacyjną misją do kolejnych osób. Mam nadzieję, że ten raport będzie inspiracją do tego, jak dzięki nowym technologiom wydobywać z ludzi to, co najlepsze, by mogli twórczo rozwijać swój potencjał.