4 kreatywne aplikacje na wakacje - Blog - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Strefa wiedzy

4 kreatywne aplikacje na wakacje

Zacznijmy od podstaw: Pixlr

Robienie zdjęć jest na pewno jedną z najpopularniejszych czynności wykonywanych za pomocą smartfonów, a wakacje są idealną okazją do spróbowania swoich sił w fotografii cyfrowej. Dzięki aplikacjom takim jak Pixlr możemy zdjęcia szybko wyedytować oraz urozmaicić. Pixlr pozwala nam w kilka chwil przyciąć, obrócić, poprawić kontrast obrazu, naświetlenie itd. Następnie możemy wybrać jeden z wielu dostępnych efektów lub filtrów, jak również dodać własny rysunek albo tekst. A może z kilku zdjęć stworzycie kolaż i roześlecie go rodzinie lub znajomym jako cyfrową pocztówkę z wakacji?

PaperDraw, czyli rysowanie na ekranie

Rysowanie może uprzyjemnić czas spędzany w pociągu czy autobusie. Nic się nie martw, jeśli nie udało ci się zapakować do plecaka ołówków i kredek. Z pomocą przychodzi PaperDraw - aplikacja pozwalająca eksperymentować z różnego rodzaju narzędziami rysunkowymi i malarskimi. Użytkownik może zacząć pracę od czystej „kartki” lub wykorzystać jako podstawę swojego dzieła przesłany wcześniej do aplikacji obraz lub zdjęcie. Tu nic nie ogranicza naszej wyobraźni, a wszystkie kredki, pędzle i flamastry mamy pod ręką. Sam proces rysowania/malowania do złudzenia przypomina korzystanie z tradycyjnych technik artystycznych, a łatwość udostępniania pracy w różnych kanałach zachęca do wykorzystywania PaperDraw w różnego rodzaju projektach i pracy grupowej. Zaletą rysowania cyfrowego jest też z pewnością możliwość odwrócenia każdego kroku i naniesienie ew. poprawek. Efekty mogą być naprawdę imponujące!

A teraz coś z innej beczki, czyli Drum Pads 24

Osobom, które od sztuk wizualnych wolą muzykę, polecamy zabawę aplikacją Drum Pads 24, która pozwala na tworzenie własnych utworów elektronicznych. Zabawę łatwo zacząć dzięki dużym, kolorowym klawiszom, które zachęcają do eksperymentów. Aplikacja ma dość rozbudowaną bibliotekę bezpłatnych dźwięków (dostęp do niektórych trzeba wykupić), daje możliwość rytmicznego odtwarzania i nagrywania utworu.

Wisienka na torcie: HpReveal

HpReveal (dawniej Aurasma) to aplikacja wykorzystująca technologię rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality, AR). Brzmi skomplikowanie? Polega to na dodawaniu własnych multimediów (animacji, ścieżki dźwiękowej czy wideo) do wskazanych wcześniej znaczników (obiektów, grafik, zdjęć). HpReveal można z powodzeniem wykorzystywać w celu urozmaicenia materiałów edukacyjnych czy wystaw, a w naszych wakacyjnych projektach może posłużyć do stworzenia multimedialnego przewodnika po danej miejscowości. Zderzenie współczesności z archiwalnymi fotografiami, nagranie opowieści o zwiedzanych miejscach czy dodanie zupełnie fantastycznych animacji – w rozszerzonej rzeczywistości wszystko zależy od naszej wyobraźni. Na początek przygody z HpReveal polecamy przewodnik autorstwa Sylwii Żółkiewskiej z aplikacjewkulturze.pl.

Wakacyjna beztroska? Tak, ale z głową!

Pamiętaj, aby instalując na swoim urządzeniu nowe aplikacje zwracać uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Przed instalacją zwróć uwagę na oznaczenie PEGI, które określa od jakiego wieku rekomenduje się korzystanie z danego programu. Czytaj opinie innych użytkowników. Nie zezwalaj na dostęp do danych na swoim urządzeniu (kontakty, SMSy, lokalizacja), jeśli nie jest to uzasadnione działaniem danej aplikacji. Zwróć uwagę na to, z jakich funkcjonalności możesz korzystać bezpłatnie, a które trzeba dokupić. Jeśli decydujesz się korzystać z bezpłatnego okresu próbnego sprawdź, na jakich zasadach twoja subskrypcja zostanie przedłużona.

Dorota Górecka, Fundacja Nowoczesna Polska