Akademia Orange [2009-2015] - Fundacja Orange
Pomiń nawigację
Fundacja

Akademia Orange [2009-2015]

      Program nowoczesnej edukacji kulturalnej, który stworzyliśmy, by wprowadzać dzieci i młodzież w świat kultury w niekonwencjonalny, nowoczesny sposób, m.in. przy wsparciu cyfrowych narzędzi i nowych mediów. Pod okiem animatorek i animatorów młodzi ludzie w całej Polsce odkrywali własne możliwości, rozwijali kreatywność i mieli możliwość poznawać wartościowe sposoby na korzystanie z technologii.

      Akademia miała formułę otwartego konkursu grantowego dla NGO, instytucji kultury i oświaty, które realizowały projekty nowoczesnej edukacji kulturalnej dla dzieci i młodzieży. Każda edycja to ponad 40 zrealizowanych projektów angażujących blisko 5 tys. młodych uczestników. Projekty te toczyły się w partnerstwach minimum dwóch instytucji lub organizacji, aby promować współpracę. Granty wynosiły nawet do 50 tys. zł. Wnioski w każdej edycji oceniała niezależna Kapituła Akademii Orange, w skład której weszły osoby o uznanym autorytecie świata edukacji, kultury, mediów i nowych technologii.

      W Akademii Orange edukacja odbywała się często poprzez łączenie jej tradycyjnych i innowacyjnych form, w tym popkultury i nowych mediów. Wyróżnione projekty poruszały kwestie ważne dla młodych ludzi w ich lokalnym otoczeniu, wykorzystując do tego nowoczesne sposoby działania: młodzież dowiadywała się więcej na temat swojego regionu poprzez tworzenie wirtualnych map, streetartowe rewitalizacje osiedli, gry miejskie, warsztaty multimedialne, a nawet produkcję teledysków do pieśni ludowych. Inni rozwijali swoje talenty na hiphopowych warsztatach akustycznych, zajęciach teatralnych czy w konkursie na zabawkę architektoniczną. Tworzyli muzykę w oparciu o techniki cyfrowe, innowacyjną fotografię, komiksy w ruchu, medialaby oraz wideodokumentację czy audiodeskrypcje.

      Akademia Orange to łącznie:

      • 262 zrealizowane projekty
      • 27 tys. uczestniczących dzieci i młodzieży

      Animatorki i animatorów z całej Polski gościliśmy co roku na dwudniowych warsztatach, wspierając ich w nabywaniu nowoczesnych kompetencji i zapraszając do networkingu. Promowaliśmy dobre praktyki: wszystkie materiały i gotowe do wdrożenia scenariusze zajęć były dostępne na licencji Creative Commons – Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Z tej ogromnej bazy wiedzę i inspirację mogli czerpać wszyscy, zarówno doświadczeni animatorzy, jak i rozpoczynający.