Magdalena Kumorek spotka się z uczniami w Miłakowie - Dla mediów - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Magdalena Kumorek spotka się z uczniami w Miłakowie

Już 8 grudnia uczniów ze szkoły w Miłakowie w Warmińsko-mazurskiem odwiedzi Magdalena Kumorek. Wizyta aktorki jest nagrodą w konkursie organizowanym w ramach programu Fundacji Orange dla szkolnych świetlic – MegaMisja.

Odwiedziny ambasadorów w szkołach biorących udział w programie to dodatkowa atrakcja dla dzieci. Tym razem, aby wygrać, uczniowie ze szkolnych świetlic przygotowywali teatrzyk. Jury pod przewodnictwem Magdaleny Kumorek wybrało najciekawszy spośród prawie 30 nadesłanych filmików. Zwyciężyły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Miłakowie, w województwie warmińsko-mazurskim. Ich teatrzyk można zobaczyć tutaj: http://bit.ly/2ewAzWS.

MegaMisja jest pierwszym w Polsce kompleksowym programem edukacji cyfrowej skierowanym do świetlic szkolnych i uczniów w wieku 6–10 lat. Jego cel to przygotowanie dzieci do bezpiecznego i kreatywnego korzystania z technologii cyfrowych, a zarazem wzbogacenie oferty zajęć świetlicowych. Ambasadorem inicjatywy jest aktorka Magdalena Kumorek.

– Zaangażowałam się w program MegaMisja Fundacji Orange, ponieważ jako mama dwójki dzieci zdaję sobie sprawę, że nowe technologie i Internet są doskonałym wsparciem dla rozwoju. Wszystko jednak zależy od tego, jak je wykorzystamy. MegaMisja łączy przyjemne z pożytecznym – gwarantuje zarówno świetną zabawę, jak i sporą dawkę wiedzy na temat mądrego i twórczego korzystania z nowych technologii. Takie programy trzeba wspierać – mówi Magdalena Kumorek, ambasadorka MegaMisji.

MegaMisja to jedyny program edukacyjny zaprojektowany specjalnie dla szkolnych świetlic. Z badań wynika, że aż 97% wychowawców świetlic postrzega nowe technologie jako szansę, by uczynić naukę ciekawszą i łatwiejszą. Jednocześnie 80% z nich obawia się o bezpieczeństwo dzieci korzystających z tych technologii (badania Centrum Cyfrowego, Projekt: Polska) – stąd pomysł Fundacji Orange na MegaMisję.

– Obecnie w programie bierze udział 350 świetlic szkolnych, obejmujących swoimi działaniami kilka tysięcy dzieci. Najmłodsi sprawnie obsługują smartfony, tablety, czy laptopy, jednak umiejętności techniczne to nie wszystko. Ważne jest świadome korzystanie z technologii, dlatego warto nauczyć dzieci ich mądrego i kreatywnego wykorzystywania. Można to zrobić poprzez zabawę w grupie, w szkolnej świetlicy, gdzie dzieci spędzają dużo czasu poza lekcjami – mówi Łucja Kornaszewska-Antoniuk z Fundacji Orange, koordynatorka programu MegaMisja.

Wychowawcy świetlic, którzy uczestniczą w programie, korzystają ze specjalnie przygotowanego portalu megamisja.pl. Znajdują się na nim gotowe scenariusze zajęć świetlicowych na temat bezpiecznego i twórczego korzystania z nowych mediów. Aby trafić w potrzeby dzieci, wyzwania te oparte są na mechanizmie gry edukacyjnej. Pojawiają się w niej animowani bohaterowie – Julka i Kuba, którzy w cyfrowym laboratorium, razem z dziećmi, łapią niesfornego psotnika. Jednocześnie poprzez zabawę uczą młodych internautów ważnych zasad obowiązujących w przestrzeni wirtualnej.

Przy realizacji wyzwań dzieci uczą się, jakie treści można publikować w Internecie, jak chronić swoją prywatność i unikać niebezpieczeństw w sieci. Edukacja obejmuje również przestrzeganie netykiety i praw autorskich oraz znajdowanie wiarygodnych informacji w Internecie. Najmłodsi tworzą proste grafiki, dźwięki i filmy. W programie MegaMisja Fundacja Orange stawia na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspiesza nabywanie cyfrowych kompetencji. Dzieci, pracując w grupie i podejmując kolejne zadania w MegaMisji, zdobywają punkty, które następnie są wymieniane na nagrody pomocne w realizacji zajęć: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, pomoce naukowe, które wzbogacą wyposażenie świetlic.