Kobiety w technologiach czyli #MakerWoman  - Dla mediów - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Kobiety w technologiach czyli #MakerWoman

Proteza dłoni w druku 3D, regulator oddechu, mobilna scena teatralna… Podczas Maker Woman Day zaprezentowaliśmy prototypy i historie niezwykłych kobiet. W FabLabie nauczyły się nowych rzeczy i stworzyły prototypy produktów. Wiele z nich ma szansę na wdrożenie na rynek, a kompetencje nabyte w projekcie pomogły uczestniczkom na nowo ułożyć swoje zawodowe ścieżki. Poznajcie 36 kreatywnych rozwiązań i projekty, które wyróżniło Miast Stołeczne Warszawa i redakcja Onet Kobieta.

Projekt Maker Woman prowadziliśmy razem ze Stowarzyszenie Robisz.to w pracowni FabLab powered by Orange w Warszawie. Uczestniczki nauczyły się m.in. podstaw nowoczesnych metod projektowania, programowania, obsługi maszyn CNC do obróbki różnych materiałów, plotera laserowego czy drukarek 3D. Poznały podstawy tworzenia stron internetowych, fotografii produktu i zagadnień związanych z prowadzeniem własnej firmy. Przy wsparciu mentorów, uczestniczki pracowały nad swoimi pomysłami, tworząc prototypy i gotowe produkty.

Proteza dłoni wydrukowana w 3D, regulator oddechu dla osób narażonych na stres, wózek na zakupy dla starszych osób, meble, ozdoby – to tylko niektóre z ich niesamowitych projektów.

- Kibicuję wszystkim uczestniczkom. Wierzę, że umiejętności, jakie zyskały, w połączeniu z ich kreatywnością dadzą im mocną kartę na przyszłość. Technologie stają się nieodłączną częścią naszej codzienności, a wykorzystane „z głową”, z pomysłem, mogą zmieniać naszą rzeczywistość na lepsze. W FabLabie widać to bardzo często – powiedziała Ewa Krupa, prezes naszej Fundacji w czasie finału trzech edycji Maker Woman, 10 lipca w Warszawie.

<iframe height="315" width="560" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" src="https://www.youtube.com/embed/Ot92We2y85c"></iframe>

- FabLab to miejsce, w którym nie trzeba nic umieć, by zacząć projektować. Dzięki dostępnym tam technologiom i przy wsparciu innych ludzi można zrealizować najśmielsze pomysły. Wiele uczestniczek Maker Woman startowało od zera, a teraz mogą śmiało powiedzieć, że są „mejkerkami” i umieją samodzielnie zaprojektować i wykonać złożony przedmiot, także sterowany aplikacją – dodaje Maciej Naskręt ze Stowarzyszenia Robisz.to.

Wśród Maker Women jest między innymi Magda Zaraś, która po długiej chorobie wróciła do aktywności zawodowej. Już nie jako kierownik projektów IT, lecz jako twórczyni produktu, który ma szansę pomóc wielu potrzebującym. Zaprojektowała dziecięcą protezę dłoni drukowaną w 3D. Dzięki zastosowaniu takiej technologii, jej rozwiązanie jest 3 razy tańsze niż inne dostępne na rynku. Obecnie rozwija produkt, m.in. dzięki grantowi Amazing Woman przyznanemu przez francuską Fundację Orange.

Listę wszystkich uczestniczek projektu oraz opisy ich prototypów można znaleźć TUTAJ.

Przypominamy: łącznie powstało 36 zalążków produktów, które zostały zaprezentowane w czasie Maker Woman Day 10 lipca 2018 w FabLabie. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia specjalne:

  • Wyróżnienie „Maker Woman dla Miasta” z rąk Michała Olszewskiego, Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy powędrowało do Olgi Sowy (projekt: klocki architektoniczne)
  • Wyróżnienie „Maker Woman dla Innowacji” z rąk Małgorzaty Ohme, Redaktor Naczelnej Onet Kobieta powędrowało do Anny Wójcik (projekt: regulator oddechu)

Serdecznie gratulujemy!

Zachęcamy do śledzenia naszych kanałów społecznościowych, w których przez całej wakacje będziemy opowiadać Wam o kobietach w technologiach przez pryzmat Maker Woman.