Program iTech Woman! organizowany w Fab Lab Gdańsk powered by Orange skierowany jest do kobiet, które w momencie aplikowania do projektu pozostają bezrobotne lub są w trudnej sytuacji. Uczestniczki nauczą się między innymi: projektowania 3D z obsługą druku, projektowania 2D z obsługą plotera laserowego i CNC, programowania w Pythonie również z wykorzystaniem układów i komponentów elektronicznych oraz budowy stron www. Od podstaw będą także realizowały swój własny projekt. To okazja, żeby pomysł przełożyć na rzeczywistość i stworzyć swój własny prototyp. Poza warsztatami technicznymi i rozwijającymi kreatywność, uczestniczki wezmą też udział w szkoleniach z umiejętności miękkich, przydatnych na rynku pracy. Szkolenia będą trwały w sumie 133 godziny, a każda zakwalifikowana będzie mogła również uczestniczyć w otwartych warsztatach pracowni i korzystać z indywidualnych konsultacji w FabLab Gdańsk powered by Orange.
Projekt iTech Woman! realizuje Stowarzyszenie FabLab Gdańsk we współpracy z Fundacją Orange, której społeczną misją jest przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu.
Natomiast z projektu organizowanego w Fab Lab Kraków skorzystać może młodzież w trudnej sytuacji życiowej. Młodzi ludzie pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać nowoczesne umiejętności i poznać działanie wielu maszyn dostępnych w FabLab Kraków. Nauczą się między innymi projektowania i modelowania w technologii 2D i 3D oraz obsługi drukarek 3D. Zdobędą umiejętności obsługi plotera laserowego CO2, który ma wszechstronne zastosowanie. Zainteresowani modą poznają podstawy projektowania ubioru i szycia. Aby zaprogramować swoje rozwiązania, uczestnicy warsztatów zdobędą wiedzę z zakresu elektroniki oraz arduino. Oprócz konkretnych, nowoczesnych umiejętności przydatnych na rynku pracy, ten projekt to szansa na rozwój kreatywności i współpracy w grupie.
Jak się zgłosić do projektów?
iTech Woman! to projekt realizowany w Gdańsku dla kobiet w wieku około 18-40 lat. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 do 24 września poprzez stronę internetową. W kolejnym etapie organizatorzy będą prowadzili rozmowy kwalifikacyjne z kandydatkami. Start warsztatów planowany jest na pierwszą połowę października, a cały projekt potrwa około 7 miesięcy.
Do projektu w Krakowie mogą przystąpić osoby w wieku 16-25 lat. Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 września, a szczegóły i kontakt znajdują się na stronie Fundacji Orange. Organizatorzy będą prowadzili rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. Start warsztatów planowany jest na drugą połowę października, a cały projekt potrwa około 7 miesięcy. Zajęcia odbywać się będą popołudniami i w wybrane weekendy.
FabLaby wspierane przez Fundację Orange to nowoczesne pracownie wyposażone w drukarki 3D, lasery, maszyny do szycia i komputery z oprogramowaniem, przy użyciu których można projektować i wykonywać różne przedmioty. To również miejsca, w którym spotykają się fascynaci majsterkowania, elektroniki i nurtu „D-I-Y” (z ang. „do-it-yourself” czyli „zrób-to-sam”). Dzięki wsparciu trenerów można się w nich nauczyć jak twórczo korzystać z najnowszych technologii, aby stworzyć rozmaite przedmioty. Zajęcia i pracownie są otwarte dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od umiejętności i doświadczenia. Na terenie FabLabów przy wsparciu Fundacji Orange organizowane są różne darmowe szkolenia i warsztaty pozwalające na osobisty rozwój osobom w trudnej sytuacji.