Nagroda im. Janusza Korczaka dla prezesa naszej fundacji – piękne wyróżnienie - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Nagroda im. Janusza Korczaka dla prezesa naszej fundacji – piękne wyróżnienie

18 maja na Gali w Muzeum POLIN w Warszawie wręczono Nagrody im. Janusza Korczaka. Wśród laureatów znalazł się Konrad Ciesiołkiewicz, prezes naszej fundacji. Bardzo się cieszymy, bo to wyjątkowe wyróżnienie wręczane instytucjom i osobom, które zmieniają oblicze edukacji i dbają o prawa dzieci i młodzieży. Tego wieczoru Paweł Rabiej wygłosił laudację w imieniu Kapituły Konkursu.

Więcej informacji na temat wydarzenia w aktualności. https://fundacja.orange.pl/aktualnosci/artykul/nagroda-im-janusza-korczaka-dla-konrada-ciesiolkiewicza

Laudacja Pawła Rabieja poświęcona Konradowi Ciesiołkiewiczowi

Eskalacja wszelkich napięć, ekstremizm zaczynają się wtedy, gdy porzucamy dialog. Gdy w drugim człowieku nie widzimy Osoby, tylko Obcego, którego można podeptać i zniszczyć. Janusz Korczak żył w takich czasach. „Podłe, haniebne lata – rozkładowe, nikczemne. Nie chciało się żyć” – pisał o końcu lat 30. Dziś mrok znów zdaje się pełznąć w naszą stronę, ogarniać serca i pożerać umysły. Potrzeba więc ludzi, którzy potrafią przerzucać kładki w ciemność świata. Cierpliwie budują empatię, dialog, zrozumienie, otwartość. Wyciągają rękę do innych – wierząc, że wszyscy jesteśmy dziećmi jednego świata.

Nasz Laureat jest człowiekiem Dialogu i tworzy go w różnych miejscach. W harcerstwie, w działalności publicznej, menedżerskiej, korporacyjnej, w swojej szerokiej działalności charytatywnej, publicystycznej, społecznej, obywatelskiej, edukacyjnej. Wszędzie tam z uporem powtarza, że dialog najlepiej rozbraja przemoc.

Jego praca na rzecz dzieci i młodzieży skupia się na kwestiach pilnych i ważnych. Wspieraniu dzieci, których rodzic zginął, niosąc pomoc innym. Zapobieganiu przemocy w rodzinie, w szkole, w społecznościach lokalnych. Rozwijaniu kompetencji społecznych i umiejętności przyszłości dzieci i młodzieży, a także wspieraniu ich w kryzysach psychicznych. W prawach dzieci i zagrożeniach tych praw w cyfrowym świecie. To ostatnie będzie szczególnie ważne wobec rozwoju sztucznej inteligencji i rosnącej społecznej polaryzacji.

MegaMisja dla klas 1-3, #SuperKoderzy dla klas 4-8, Lekcja:Enter dla nauczycielek i nauczycieli, Pracownie cyfrowe dla mieszkańców małych miejscowości, Nauczyciel Jutr@ – te i inne potężne, ogólnokrajowe inicjatywy,które koordynuje, pozwalają tysiącom dzieci i nastolatkom rozwinąć zdolności, które będą im potrzebne w przyszłości. Rozwijają także umiejętności nauczycieli, wychowawców i rodziców.  

W świat, w którym mamy coraz więcej 3D: dyletantów, doktrynerów i dekoratorów, nasz Laureat wnosi kulturę poszukiwania kompromisu, dialogu, rozmowy, uważność i szacunek dla każdego. Język „porozumienia bez przemocy”, język serca i życzliwości, ten pierwotny język ludzkości, którego tak często zapominamy, a bez którego tak trudno dobrze żyć. 

Miło mi poinformować Państwa, że Nagrodę im. Janusza Korczaka otrzymuje doświadczony menedżer, społecznik, Przewodniczący Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej, członek „Laboratorium Więzi” – Think Tanku kwartalnika Więź, Prezes Fundacji Orange, dr Konrad Ciesiołkiewicz.

Podziękowanie Konrada Ciesiołkiewicza

Jesteśmy niezwykle wzruszeni, że Nagrodę im. Janusza Korczaka w kategorii Osoby Publiczne otrzymał Konrad Ciesiołkiewicz - prezes naszej fundacji. Oto podziękowanie Konrada, które było dla nas równie poruszające, jak sama laudacja...

Skoro tata chrzestny (śmiech) trzeciego sektora, Kuba Wygnański, stwierdził, że nie zasługuje na tę nagrodę, to co dopiero mam powiedzieć ja…

Za tym małym sercem [kształt nagrody] stoi bardzo wiele osób i bardzo wiele inicjatyw. Wspominał o nich Paweł Rabiej w laudacji, za którą jestem bardzo wdzięczny. Mam honor być dzisiaj tutaj z przedstawicielkami Fundacji Orange – Małgorzatą Kowalewską, odpowiadającą za programy fundacji, oraz Magdą Mierzwińską, stojącą za konkursem Nauczyciel Jutr@.

We wszystkich inicjatywach łączy nas głębokie przekonanie, że jakość instytucji i nas, społeczeństwa, mierzyć powinno się podejściem do „najsłabszych”, najwrażliwszych, najbardziej bezbronnych. Z natury rzeczy są nimi właśnie dzieci. Bez względu na to, o jakim środowisku mówimy, czy to społecznym, tym widzialnym i tym niewidzialnym - żeby odwołać się do Heleny Radlińskiej, żyjącej w czasach Janusza Korczaka i zaprzyjaźnionej z nim pedagożki - informacyjnym czy cyfrowym, to spoczywa dzisiaj na nas ogromna odpowiedzialność za to, jakie warunki do życia, przeżycia i rozwoju stworzymy dla najmłodszych.

Dziękuję!