Konwencja o prawach dziecka przyjęta była przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 roku. Od tego czasu świat bardzo się zmienił, także w wyniku dynamicznego rozwoju technologii. Środowisko cyfrowe jest dziś jedną z przestrzeni, w której działają dzieci i młodzież. A nawet jeśli nie są bezpośrednimi użytkownikami technologii, to ma ona na nich wpływ w wielu aspektach – tak jak i na całe społeczeństwo.
Prawa dziecka przysługują każdemu bez względu na płeć, pochodzenie, rasę czy wyznanie. Ich respektowanie jest ważne także w środowisku cyfrowym, czyli w internecie, w korzystaniu z gier, aplikacji, komunikatorów czy mediów społecznościowych.
Temat praw i podmiotowości dziecka w dobie społeczeństwa informacyjnego można rozpatrywać pod kątem wielu kwestii. Poniżej znajdziecie informacje
o regulacjach i procedurach, opinie ekspertek i ekspertów, których zaprosiliśmy do debaty na ten temat oraz analizę stanu poszanowania praw i podmiotowości dziecka — Raport 2023.
Podstawą zadbania o podmiotowość dziecka są zarówno międzynarodowe dokumenty, jak i polityki ochrony wdrażane przez organizacje i instytucje. Warto uwzględniać w nich aspekty środowiska cyfrowego.
Więcej
Poznaj opinie ekspertek i ekspertów. Zobacz debatę „Dziecko.Prawa.Podmiotowość” i rekomendacje, które z niej płyną. O co warto zadbać, aby prawa dziecka były respektowane także w świecie online?
Więcej
„Prawa i podmiotowość dziecka w dobie społeczeństwa informacyjnego w Polsce”. Razem z Radą Programową opracowujemy coroczny monitoring ekspercki na ten temat, aby podnosić świadomość społeczną o problemie.
Więcej
Jednym z najważniejszych dokumentów w tym kontekście jest oczywiście międzynarodowa Konwencja o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r. Spisane są w niej wszystkie prawa dziecka: cywilne, polityczne, ekonomiczne, socjalne i kulturalne.
Komitet Praw Dziecka ONZ wydaje także tzw. komentarze ogólne (general comments) do Konwencji, które są wytycznymi dla stosowania praw dziecka w poszczególnych obszarach. Komentarz ogólny nr 25 z 2021 roku dotyczy „praw dziecka w środowisku cyfrowym”. Pobrać można go poniżej w wersji polskiej wraz ze skróconą wersją oraz wersją dla dzieci.
Wiele organizacji i instytucji działających na rzecz dzieci wdraża także polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem i zaniedbaniem. Warto uwzględniać w nich aspekty środowiska cyfrowego. Taką politykę wdrożyliśmy także w naszej organizacji i inspirujemy innych do ich tworzenia.