Projekt dla seniorów [2013- 2015] - Fundacja Orange

Projekt dla seniorów [2013- 2015]

Z roku na rok coraz więcej osób starszych korzysta z internetu. Czy potrafią robić to bezpiecznie, bez obaw, czy znają możliwości wartościowego korzystania z nowych mediów? Wielu z nich potrzebowało w tym wsparcia i poszukiwali go w bibliotekach, gdzie przychodzili skorzystać z komputerów i  internetu. Z ponieważ prowadziliśmy program Orange dla Bibliotek, postanowiliśmy zadbać o osoby starsze w tym kontekście.

ABC Internetu – zajęcia dla seniorów

Na podstawie specjalnie wydanego poradnika i zeszytu ćwiczeń nasi wolontariusze i wolontariuszki prowadzili w bibliotekach darmowe zajęcia dla osób starszych, ucząc je stawiać pierwsze, bezpieczne kroki w obsłudze tych narzędzi.

W kursach tych do końca 2015 roku wzięło udział ponad 1000 osób.

Spotkania z Pasjami

To inicjatywa wykorzystująca nowe technologie i internet do aktywizacji społecznej osób starszych. Realizowana była w ramach grantu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w 2013 roku, aby wspierać seniorów w rozwoju osobistym i społecznym.

Był to cykl 12 cotygodniowych spotkań online, w formie wideokonferencji wyświetlanych w bibliotekach. W spotkaniach występowali specjaliści, ciekawi ludzie realizujący nietuzinkowe pasje, a uczestnicy – osoby starsze gromadzące się co tydzień - mogli zadawać im pytania na czacie w czasie rzeczywistym. Po wideokonferencji seniorzy zostawali w bibliotece, aby już w realu wspólnie omawiać dany temat i dzielić się swoimi zainteresowania i historiami, a przy tym integrować się i wzajemnie motywować do dbania o siebie.

Kontynuacją projektu była Akcja E-motywacja – cykl kolejnych interaktywnych spotkań inspiracyjnych o pasjach, a także o dobrej współpracy, budowaniu relacji z innymi, o technikach, które pomagają realizować swoje plany czy o odwadze do pokonywania własnych barier i ograniczeń i o tym, jak być liderem.

W wideokonferencjach stremowanych do bibliotek udział wzięli m.in. Krystyna Janda, Emilian Kamiński, Ewa Bem, Katarzyna Grochola, Jerzy Kryszak, zespół Cała Praga Śpiewa, Krystyna Kofta,  Maria  Szabłowska  i  Krzysztof  Szewczyk czy Katarzyna Miller, a także Tomasz Kozłowski – psycholog i skoczek spadochronowy.

Efekty projektu przerosły nasze oczekiwania! Przy bibliotekach zaczęły się tworzyć kluby seniorów, organizowano potańcówki, wystawy fotograficzne, chóry czy zajęcia internetowe. Zapis wielu spotkań ciągle jeszcze jest dostępny online. To dla nas miłe wspomnienie projektu I współpracy z bibliotekami, występującymi pasjonatami i osobami starszymi, od których dostawaliśmy liczne podziękowania: