Fundacja Orange powołała zespół ds. integracji społecznej złożony z ekspertek z Ukrainy
Pomiń nawigację

Aktualności

Fundacja Orange powołała zespół ds. integracji społecznej złożony z ekspertek z Ukrainy

Działania wokół kryzysu humanitarnego, który wywołała rosyjska inwazja na Ukrainę, wymagają trafnej diagnozy wyzwań i sprawnej koordynacji. Fundacja Orange powołała w tym celu specjalny zespół ekspercki, w skład którego wchodzą edukatorki z Ukrainy. Doradzają Fundacji w zakresie integracji społecznej i edukacji, w tym edukacji międzykulturowej dzieci i młodzieży m.in. w kontekście przyjazdu do Polski tysięcy uczniów i uczennic z Ukrainy.

Nie ustają brutalne działania zbrojne Rosji w Ukrainie. W związku z wojną, granicę ukraińsko-polską przekroczyło 2,9 mln uchodźców. Wśród nich wiele kobiet i dzieci. Jednym z wyzwań staje się trafna diagnoza potrzeb społecznych, które powstają i zmieniają się w narastającym kryzysie humanitarnym.

Fundacja Orange powołała zespół ekspercki ds. integracji społecznej. W jego skład wchodzą edukatorki z Ukrainy, doradzając Fundacji w zakresie określenia wyzwań i bieżących potrzeb osób z Ukrainy pozostających w Polsce. Zespół rekomenduje najbardziej adekwatne formy wsparcia oraz rozwoju inicjatyw integracyjnych i edukacyjnych. Kluczowym tematem jest edukacja, w tym edukacja międzykulturowa młodzieży w kontekście przyjazdu do Polski znacznej liczby uczniów i uczennic z Ukrainy. 

W zespole eksperckim są:

  • Olga Kulyna – przewodnicząca zespołu, magister filologii angielskiej, literatury obcej z prawie 20-letnim doświadczeniem w nauczaniu języka angielskiego, rosyjskiego i w tłumaczeniach.
  • Sasha Taratina - magister religioznawstwa, nauczycielka historii, prawa i wychowawczyni w Liceum Fizyczno-Technicznym w Chersoniu.
  • Tatiana Kuzniecowa - nauczycielka języka angielskiego, języka i literatury ukraińskiej i literatury zagranicznej w chersońskiej szkole średniej, pracująca z rodzinami w potrzebie i dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej.
  • Oraz magister fizyki, informatyki i astronomii, nauczycielka informatyki, pedagożka pracująca z młodzieżą i z rodzicami. Ze względu na sytuację prywatną prosi o niepodawanie imienia i nazwiska.

„Dzięki mojemu doświadczeniu życiowemu i znajomości obu kultur mam nadzieje, że mogę wesprzeć Fundację Orange, będąc „pomostem” między naszymi państwami” – mówi Olga Kulyna, przewodnicząca zespołu.

Zespół ekspercki swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera Fundację w bieżących analizach, identyfikacji potrzeb uczniów i uczennic z Ukrainy. Doradza w tym, jak rozwijać programy Fundacji Orange, m.in. konsultuje powstanie materiałów do nauki postaw programowania w języku ukraińskim (w ramach inicjatywy #SuperKoderzy). Wszystkie członkinie zespołu zaangażowane są także w prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży przebywających w ośrodkach szkoleniowych, które Orange Polska udostępnił osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie. Tylko w ośrodku w Serocku pod Warszawą, gości w tej chwili 322 osób, w tym 149 dzieci.  Dzięki współpracy z m. st. Warszawy,  władzami Serocka i partnerami  zapewnione są tu m.in. lekcje i animacje dla dzieci i młodzieży czy nauka języka polskiego.

- Zależy nam, aby -działając na rzecz przyjaciół z Ukrainy- wsłuchiwać się w ich głos i potrzeby. W Fundacji Orange zajmujemy się edukacją i wiemy, jak istotne jest konsultowanie naszych założeń i pomysłów z tymi, których będą dotyczyć. Mamy też po prostu potrzebę integracji z osobami uciekającymi ze swojej ojczyzny z powodu wojny – mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.

Fundacja Orange w związku z kryzysem humanitarnym podjęła szereg działań. 14 marca uruchomiła bezpłatną szkołę online dla dzieci w ukraińskim systemie edukacji i w ojczystym języku - wspólnie z Fundacją EduSEN i Stowarzyszeniem Pedagogów i Animatorów KLANZA. Zorganizowała pomoc psychologiczną dla osób pozostających w ośrodku w Serocku. Wsparła organizację 136 lokalnych akcji wolontariackich na rzecz uchodźców, w które włączyło się prawie 1000 pracowników i pracowniczek Orange, zapewniając naukę języka polskiego, posiłki, przybory szkolne dla dzieci, zabawy, zajęcia integracyjne czy niezbędne wyposażenie w miejscach pobytu uchodźców. 

Fundacja od pierwszych dni wojny prowadzi akcję edukacyjną w zakresie problemu agresywnej dezinformacji antyukraińskiej, która toczy się w polskim internecie. Wydała m.in. poradnik o tym, jak chronić się przed dezinformacją. Zorganizowała webinary z ekspertami - także o tym, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie.

Historie nauczycielek można przeczytać na Blogu Orange Polska.