Zadbaj o domowe zasady ekranowe w waszej rodzinie - Aktualności - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Aktualności

Zadbaj o domowe zasady ekranowe w waszej rodzinie

Co zrobić, żeby dziecko nie nadużywało technologii? Jak chronić je przed uzależnieniem od komputera czy internetu? To pełna uważności relacja z rodzicem lub opiekunem okazuje się najbardziej skuteczną „metodą”. Oraz to, jak on sam używa cyfrowych narzędzi na co dzień. Wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę zapraszamy do kampanii: DOMOWE ZASADY EKRANOWE. Warto usiąść, porozmawiać, ustalić granice i zasady korzystania z ekranów w waszej rodzinie.
Grafika przedstawiająca czworo ludzi siedzących przed wielkim smartfonem imitującym stół

„Wielu rodziców nie rozmawia z dziećmi o ich cyfrowej aktywności. A ta jest intensywna i zaczyna się w coraz młodszym wieku. Fundacja Orange prowadzi darmowy program dla szkół MegaMisja, w którym uczy dzieci zdrowych nawyków korzystania z technologii. Ale ważne jest także to, jaki przykład widzą one w swoich domach. Dlatego włączamy się do kampanii, która zachęca całe rodziny do wspólnego ustalania granic i zasad używania urządzeń cyfrowych – ważne, żeby dotyczyły wszystkich domowników. Bycie uważnym rodzicem to bycie na bieżąco z tym, co dziecko robi, kiedy ma w ręce smartfon czy tablet i dbanie o relację z nim – także bez tych cyfrowych dodatków” – mówi Ewa Krupa, prezeska naszej Fundacji.

Przygotowując się do kampanii, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przeprowadziła badanie, z którego wynikło, że aż 25% nastolatków deklaruje, że ich rodzice nie rozmawiają z nimi o kwestiach bezpieczeństwa w internecie, a 23% przyznaje, że ich rodzice nie interesują się i nie pytają, co robią online.

Wiemy, że w wielu domach jest to nie lada wyzwanie. Dlatego chcemy wam w tym pomóc. W ramach kampanii dostępne są artykuły, wywiady i podcasty z psychologami. Eksperci opracowali wskazówki, dzięki którym będziecie mogli porozmawiać, ustalić zasady i czas korzystania z mediów cyfrowych.

Domowe zasady ekranowe

Szczególnie zachęcamy do tworzenia rodzinnego planu korzystania z mediów elektronicznych. Ile czasu dziennie można korzystać z technologii w waszym domu? Czy są jakieś miejsca, np. stół, przy którym jecie posiłki, albo sytuacje, uroczystości rodzinne, w których wolicie być offline? Jak i kiedy korzystać z kontroli rodzicielskiej? Jak rozpoznać objawy uzależnienia od sieci? Jak nadużywanie ekranów wpływa na rozwój mózgu dziecka? Wszystkie rekomendacje rozpisane zostały w odniesieniu do wieku dzieci (0-18 lat). Wszystko to pomoże wam używać technologii odpowiedzialnie i chronić dzieci przed ich nadużywaniem. Ważne, aby wypracowane przez was zasady dostosowane były do wieku dzieci, ich potrzeb oraz były efektem wspólnej dyskusji. I żeby rodzice przyjrzeli się także swoim nawykom i sposobom korzystania ze smartfonów i tabletów na co dzień, bo to ich postawy wobec technologii mają wpływ na to, jak korzystają z nich ich dzieci.

Platformę kampanii i wszystkie materiały znajdziecie na rodzice.fdds.pl

Szereg wskazówek o tym, jak korzystać z technologii w sposób odpowiedzialny i wartościowy, a także wzruszający film kampanii Orange „Mamy wielką moc, mamy wielką odpowiedzialność” znajdziecie na  https://www.orange.pl/razemwsieci

Już dziś zapraszamy także szkoły z całej Polski do udziału w naszym programie MegaMisja, w którym już 27 tys. uczniów klas 1-3 z 960 szkół w całej Polsce poznało zdrowe nawyki używania cyfrowych mediów. Udział w programie jest darmowy, oferujemy szkolenia dla nauczycieli, wsparcie merytoryczne i nagrody dla szkół. 16 kwietnia 2020 ruszy nabór placówek do 5.edycji.