Kolejne Pracownie Orange rozpoczęły swoją działalność - Fundacja Orange

Kolejne Pracownie Orange rozpoczęły swoją działalność

Po ponad dwóch miesiącach przygotowań, swoją działalność rozpocznie dwadzieścia nowych Pracowni Orange. W różnych częściach Polski, w miejscowościach do 40 tys. osób będą sercem lokalnych społeczności. To przestrzenie, które wspierają integrację mieszkańców, rozwój ich kompetencji i zainteresowań. W całej Polsce aktywnie działających Pracowni Orange jest już teraz łącznie 92.

Pracownie Orange od dziesięciu lat aktywizują lokalną społeczność. Podczas warsztatów spotkań organizowanych w Pracowniach, mieszkańcy mogą rozwijać swoje zainteresowania, a szczególnie kompetencje przyszłości, takie jak kreatywność czy krytyczne myślenie. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom przestrzeni dla wspólnych działań, lepszego dostępu do technologii i wzmocnienie ich społecznych kompetencji.

Fundacja Orange wyposaża Pracownie w nowoczesny sprzęt, meble i bezpłatny internet. Przede wszystkim jednak zapewnia program wsparcia liderek i liderów Pracowni Orange, którzy koordynują działania w placówkach. To ich zadaniem jest dbanie o to, by zajęcia w tych nowoczesnych świetlicach były dopasowane do potrzeb mieszkańców. Dzięki szkoleniom i mentoringom są gotowi do wprowadzania nowych aktywności w swoich regionach. W planach nowych Pracowni jest prowadzenie zajęć zarówno manualnych np. plastycznych,  wydarzeń kulturalnych, jak i szkoleń przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Do dyspozycji są m.in. okulary VR, drukarki 3D.

Właśnie trwają otwarcia nowych Pracowni Orange. Na liście miejscowości znajdują się: Kraśnik (województwo lubelskie), Bożków (województwo dolnośląskie), Cieszyn (województwo śląskie), Ćmielów (województwo świętokrzyskie), Jaraczewo (województwo wielkopolskie), Biesna (województwo małopolskie), Raciechowice (województwo małopolskie), Boguszyce (województwo dolnośląskie), Morąg (województwo warmińsko-mazurskie), Toszek (województwo śląskie), Żuławka Sztumska (województwo pomorskie), Szprotawa (województwo lubuskie), Brodnica (województwo wielkopolskie), Dębowa Kłoda (województwo lubelskie), Leszno (województwo mazowieckie), Rusowo (województwo zachodnio-pomorskie), Debrzno (województwo pomorskie), Zakopane (województwo małopolskie) oraz Syców (województwo dolnośląskie) i Wschowa (województwo lubuskie).

Program Pracownie Orange realizowany jest w ramach międzynarodowej inicjatywy Orange Digital Center.