Kontrola rodzicielska. Jak z niej korzystać? - Blog - Fundacja Orange
Pomiń nawigację

Strefa wiedzy

Kontrola rodzicielska. Jak z niej korzystać?

Kontrola rodzicielska

Podstawą jest dobra, szczera więź z nim i otwarta rozmowa. Możemy w ten sposób zadbać, by nasza pociecha wykorzystała zdobycze technologii jak najlepiej i uchronić ją np. przed uzależnieniem od internetu. Dodatkowo, z pomocą może przyjść kontrola rodzicielska, czyli rozmaite narzędzia, które blokują wybrane funkcje w telefonie dziecka.

Kontrola rodzicielska – po co jej używać

Każdy, kto stracił trochę czasu w sieci, wie, że internet wciąga. Wie też, że często trafiamy na treści, których wcale nie szukaliśmy. Np. film z patologicznymi, groźnymi obrazami może być tylko o kilka podpowiedzi od zupełnie niewinnych, pozytywnych materiałów.
Podobnie jak, my, dorośli, nawet najbardziej odpowiedzialne i rozsądne dzieci mogą zatracić się w surfowaniu czy trafić na negatywne treści przez przypadek. Oprócz tego, mogą kliknąć niechciane komunikaty zupełnie nieświadomie. Reklamy czy płatne usługi mogą pojawić się w grach, a jedno przypadkowe kliknięcie może narazić rodzinę na koszty nawet bez złej intencji czy wiedzy dziecka.
Jak działa ten mechanizm? Scenariusz może być np. taki: dziecko nieświadomie klika link, który wyskoczył w grze. Ten z kolei aktywuje usługę, w której codziennie otrzymujemy SMS z jakimiś treściami: prognozą pogody czy kursami walut, a każda taka wiadomość kosztuje np. 20 zł. Zanim zorientujemy się, że to płatna usługa, rachunek może pokaźnie urosnąć.
Poza przypadkową aktywacją płatnych usług,  swoją rolę odgrywa też ciekawość dzieci i naturalna chęć eksploracji odległych terenów – także w sieci. Jak pokazują badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, co szóstemu dziecku zdarzało się przeglądać w sieci treści zabronione przez rodziców.

Zarządzanie usługami mobilnymi

Zanim przejdziemy do zaawansowanej blokady rodzicielskiej, warto zacząć od podstaw, czyli wyłączyć u operatora płatne usługi. Są to np. serwisy i usługi premium: MMS i SMS specjalne oraz MT (o podwyższonej opłacie), odbieranie połączeń na nasz koszt, usługi elektroniczne, połączenia na 0700 i *700. W Orange można je wyłączyć poprzez konto użytkownika Mój Orange; inni operatorzy proponują swoje rozwiązania. W ramach kontroli rodzicielskiej można też skorzystać z usługi blokującej treści nienadające się dla dzieci. Po aktywowaniu blokad, możemy być nieco spokojniejsi: nie znajdziemy na fakturze niechcianych, a drogich niespodzianek.
Dlatego, aby uchronić się przed przypadkowymi kosztami czy negatywnymi treściami, warto skorzystać z ochrony rodzicielskiej.

Ochrona dzieci w sieci: od czego zacząć?

Pierwszą aplikacją do kontroli rodzicielskiej, którą warto użyć, gdy dziecko korzysta ze smartfona, jest…. budzik. Ustalmy wspólnie czas korzystania z sieci i alarm na odpowiednią godzinę. Samo używanie budzika nie wymaga komentarza, ale pojawia się pytanie: ile czasu dzieci mogą korzystać z internetu? Jakie granice ustalić z dzieckiem? Specjaliści wskazują, że czas korzystania z urządzeń powinien wynosić odpowiednio:

  • dla dzieci w wieku przedszkolnym maksymalnie 30 minut dziennie, w sesjach nie dłuższych niż 15 minut;
  • dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym do godziny dziennie;
  • dzieci do 2. roku w ogóle nie powinny korzystać z urządzeń ekranowych.

Blokada rodzicielska

Kolejny krok to system ochrony rodzicielskiej, który pozwoli rodzicom zarządzać urządzeniami dzieci. Najlepsze aplikacje kontroli rodzicielskiej pozwalają w pełni wpływać na możliwości telefonu dziecka. To rodzic w panelu administratora lub poprzez aplikację na swoim telefonie decyduje, które aplikacje są dostępne na urządzeniu dziecka, jakie strony może otwierać i w jakim czasie korzysta z internetu.

Ochrona rodzicielska – co powinna zawierać aplikacja?

Znalezienie dobrego rozwiązania wymaga sporo uwagi, a od wpisania w Google „ochrona rodzicielska android” czy „ochrona rodzicielska iphone” do zainstalowania aplikacji w telefonie dziecka mija sporo czasu. Poniżej kilka porad o tym, co w kwestii kontroli rodzicielskiej oferują jedną z wielu dostępnych na rynku aplikacji.
Popularna ochrona rodzicielska Google pod nazwą Google Family Link to bezpłatna aplikacja, dzięki której rodzice mogą:

  • monitorować aktywność dzieci
  • ustalić limit wykorzystania internetu
  • ustalić pory snu – urządzenie jest wtedy zablokowane;
  • wybrać np. jakie aplikacje można instalować czy pobierać na telefon dziecka.

Przede wszystkim relacja

Trzeba pamiętać, że żadne rozwiązanie techniczne do kontroli rodzicielskiej nie zapewni poczucia bezpieczeństwa, które daje szczera relacja dziecka z rodzicami, wzajemne zaufanie i bliska więź. Jak o nie zadbać – to już temat na wiele innych artykułów.