Zagrożenia w internecie - jakie niebezpieczeństwo czyha w sieci? - Fundacja Orange

Otwórz / zamknij menu mobilne

Menu główne

Wyszukiwarka

Zagrożenia w internecie - jakie niebezpieczeństwo czyha w sieci?

Zagrożenia w internecie - jakie niebezpieczeństwo czyha w sieci?

W dzisiejszych czasach Internet stał się częścią życia. Dzieci i młodzież mają do niego powszechny dostęp. Najmłodsi korzystając z tabletów, komputerów czy tabletów, z łatwością tworzą treści, filmiku czy zdjęcia, które później udostępniają w sieci.

Galeria zdjęć

Obecnie może to być dobry sposób na komunikację z rówieśnikami, ale też narzędzie przemocy w Internecie. Czasami nic nie znaczące zdjęcie, negatywny komentarz czy nakręcony filmik, może stać się przyczyną tragedii. To zjawisko nasila dostępność urządzeń mobilnych oraz powszechność mediów społecznościowych. W ostatnim czasie przemoc w sieci, staje się coraz powszechniejsza. W Polsce doświadcza jej ponad połowa młodych internautów.

Czym przejawia się przemoc w sieci?

Niebezpieczeństwo w sieci przyjmuje różne postaci. Najmłodsi nie muszą szukać „złych stron”, aby przypadkowo na nie trafić. Najczęstszymi zagrożeniami w Internecie są oszuści, którzy uczestniczą w rozmowach na czatach, podszywając się pod nastolatków. Dzieci nie wyczuwając złych intencji stają się ufne i mogą zaryzykować podanie swojego adresu czy spotkanie w realnym świecie. Innym niebezpieczeństwem w sieci jest pornografia, połączona z przemocą. Warto podkreślić, że coraz powszechniejszym zagrożeniem stały się również treści obejmujące rasizm oraz te promujące negatywne zachowania, jak anoreksja czy autoagresja. W skrajnych przypadkach Internet może stać się tak samo uzależniający, jak narkotyk. Prowadzi to do zaburzeń w umiejętności nawiązywania kontaktów i rozmowy z rówieśnikami.

Sposoby na niebezpieczeństwa w internecie

Musimy zdać sobie sprawę, że niebezpieczeństwo w Internecie może dotyczyć każdego. Często nie jesteśmy pewni, jak sobie poradzić, kiedy przemoc dosięgnie naszych bliskich. Rodzice powinni interweniować w każdej sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że dziecko jest ofiarą lub sprawcą przemocy w sieci. Warto sięgnąć po profesjonalne materiały edukacyjne lub specjalne kursy, na których poznasz podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu dla najmłodszych oraz dowiesz się jak pomóc dziecku unikać zagrożeń i reagować, gdy coś niepokojącego przydarzy się w sieci. Takie poradniki zostały stworzone z myślą o rodzicach, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat zagrożeń w Internecie. Poza tym pamiętaj, aby rozmawiać z dzieckiem na ten temat i przestrzeż je przed podejmowaniem ryzykownych działań.

Komentarze

Brak komentarzy